همیشه آرزو داشتم یک مرجع بزرگ برای بخش شبکه و امنیت وجود داشته باشد که هم از آموزش های آن بهرمند شویم هم نظرات خود را باهم به اشتراک بگذاریم نام آن آرزو امروز گروه فنی و مهندسی فرهنگ رایانه میباشد

آخرین اخبار
 

آموزش

برگزاری دوره ها ، کارگاههای عملی ، Camp  های تخصصیIT    (Microsoft  ,Huawei, Cisco , CompTIA ) 

” آموزش ICDL:
گواهینامه بین المللی کامپیوتر(International Computer Driver License) یا به عبارت دیگر مدرک ICDL گواهینامه پایه ای کار با کامپیوتر است که این گواهینامه توسط اتحادیه اروپا به عنوان استاندارد واحد برای سنجش سواد کامپیوتری در کشورهای اروپایی با نام گواهینامه اروپایی راهبری کامپیوتر European Computer Driving License در سطح اروپا اجرا گردید. با توجه به استقبال بین المللی از این گواهینامه بعدا با نام گواهینامه بین المللی راهبری کامپیوتر در سایر کشورهای جهان نیز متداول گردید که در حال حاضر این گواهینامه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا دارای اعتبار میباشد.

مزایای دریافت گواهینامه بین المللی ICDL :
•    قابل ارائه برای ادارات و سازمانهای داخلی و خارجی بعنوان یک مدرک معتبر جهت استخدام و ارتقا و درجه شغلی.
•    گسترده ترین و بزرگترین مدرک شناحته شده درسطح جهانی برای کاربری کامپیوتر.
•    افزایش سطح مهارتها ، در استفاده های کارآمد و درست از IT و کامپیوتر. دروازه ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی و تحصیلات عالیه در زمینه IT و  ارائه الگوئی برای آموزش در جامعه اطلاعاتی

 مدارک بین المللی شرکت Microsoft
مدرک متخصص مهندسی شبکه های مایکروسافت یا MCITP از سری Professional نشانگر مهارت فرد در به کارگیری ۲۰۰۸  Microsoft Windows Server  می باشد. و جهت آندسته از افرادی طراحی شده است که توانائی آنالیز نیازهای تجاری یک ارگان را دارا بوده و قادر به طراحی و راه اندازی ساختار شبکه برای راهکارهای تجاری مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و نرم افزار Server مایکروسافت باشند.
متخصصین دارای این مدرک در میان مدیران و همکاران متخصص خود به عنوان راهبران و پیشروان طراحی زیرساخت ویندوز سرور ۲۰۰۸ شناخته می گردند. اخذ این مدرک یعنی مهارت عالی در زمینه کار با ویندوز ۲۰۰۸ مایکروسافت. در ایـن دوره  افـراد با کلیه جزئیـات مربوط به دسترسی کاربـران درون شبکه ، شناخت نیازهای یک شبکه به سرویسهای مختلف ، طراحی یک شبکه ، مدیریت آن و در نتیجه رفع اشکالات مختلفی که در نحوه عملکرد سرویس ها یا ارتباطات درون شبکه ای و برون شبکه ای ایجاد می شود  ، آشنـا می شونـد. این مدرک به افرادی اعطاء خواهد شد که توانایی کارکردن بـصورت حرفه ای با سرویس هایـی مثل : Terminal Service , SharePoint , IIS , Clustering , DNS , DHCP  Active Directory , RRAS و … را داشته باشند
دوره MCITP
این دوره نسل جدید مدارک شرکت Microsoft می باشد. مدرک MCITP یعنی داشتن تخصص در مهندسی شبکه های مایکروسافت. چنانچه افراد بتوانند موفق به اخذ این مدرک شوند ، مهارت های لازم را در ویندوز سرور ۲۰۰۸ پیدا خواهند کرد و آنگاه می توانند در بازار کار ، در عناوین شغلی مدیریت شبکه ، مدیریت IT ، مدیریت امنیت شبکه و بالاخره طراحی شبکه ، مشغول به کار شوند.
دوره MCSA 2012
مایکروسافت در سال ۲۰۱۲ نسل جدید مدارک خود را با نام MCSA2012 معرفی نموده است .این مدرک به افراد توانائی مدیریت شبکه های مبتنی بر سرور ۲۰۱۲ مایکروسافت را می دهد افراد برای بدست آوردن این مدرک باید آزمون های زیر را با موفقیت پشت سر بگذرانند.
دوره MCSE 2012
این مدرک به عنوان یکی از معتبرترین مدارک بین المللی می باشد که به عنوان مهندسی دوره های شبکه مایکروسافت نیز شناخته می شود و کامل کننده مدرک MCSA 2012 می باشد توانائی های که افراد که در این مدرک به دست می آورند شامل طراحی و پیکربندی شبکه ها با مقیاس بزرگ می باشد
دوره Exchange
Exchange 2010 در حال حاضر به عنوان کارآمدترین ایمیل سرور دنیا شناخته  می شود و افراد پس از گذراندن این دوره می توانند Exchange را برای  سازمان های با مقیاس کوچک ، متوسط و بزرگ راه اندازی نمایند.
دوره TMG
TMG شما را قادر می سازد تا از اینترنت به صورت امن و مطمئن و بدون  نگرانی از تهدیدات نرم افزارهای جاسوسی و یا تهدیدات دیگر استفاده کنید.
توانایی دانشجویان پس از پایان دوره عملی MCITP
– مدیریت سیستمها و شبکه های وسیع
– مدیریت سیستمهای IT
– مدیریت امنیت شبکه های گسترده
– معماری سیستمها و شبکه
–  مدیریت شبکه

مدارک بین المللی شرکت CISCO
شرکت سیسکو جزء بزرگترین تولید کنندگان سخت افزار شبکه می باشد .تجهیزات از قبیل روتر وسوئیچ و فایروال و وایرلس و… از تولیدات اصلی این شرکت می باشد با توجه به این نکته بسیاری از شبکه های از تجهیزات این شرکت استفاده می کنند.
دوره CCNA
این دوره به عنوان منطقه ورود به هرم آموزشی شرکت سیسکو می باشد . افراد در این دوره با پیکربندی روترها و سوئیچ و تجهیزات وایرلس سیسکو به صورت مقدماتی آشنا می شوند.
دوره CCNP
مدرک CCNP شامل سه دوره می باشد که در این دوره ها افراد به صورت پیشرفته با پیکربندی روترها و سوئیچ ها و رفع اشکال از شبکه ها در مقیاس بزرگ آشنا می شوند.
دوره CCSP
مدرک CCSP شامل چهار دوره می باشد که افراد توانایی طراحی و پیکربندی تجهیزات امنیتی شرکت سیسکو را می دهد.
دوره CCIP

دوره CCIE
مدرک CCIE بالاترین و تخصصی ترین مدرک شرکت سیسکو می باشد که افراد برای به دست آوردن آن باید حداقل ۳ سال سابقه کار کردن با تجهیزات شرکت سیسکو را داشته باشند.

مدارک بین المللی امنیت شبکه و اطلاعات
دوره CEH
در این دوره افراد را با Checklist های امنیتی آشنا نموده و توانایی بررسی سیستم  امنیتی موجود ، ابزار شناسایی نقاط ضعف سیستم و بالاتر از همه متودولوژی های  تعیین وضعیت امنیت یک سازمان توسط تست های نفوذ را به افراد اعطا می نماید.
دوره CHFI
آن دسته از افرادی است که مبادرت به کاوش و بررسی عمیق در زمان پس از  وقوع حملات هکرها (مانند جمع آوری شواهد به منظور پیگرد قانونی) می ورزند  در دوره CHFI آموزش می بینند.
دوره ECSA
هدف در دوره ECSA پرورش نیروی متخصص به عنوان تحلیل گر که با  بهره گیری از متدها و تکنیک های تست نفوذ به یک شبکه ،جهت اجرای تشخیص  موثر و کاهش ریسک و برقراری امنیت زیر ساخت شبکه را فراهم می سازد.
دوره CISSP
مدرک CISSP عمق و وسعت دانش یک فرد را با تمرکز بر ۱۰ دامنه امنیت اطلاعات (Information Security) مورد ارزشیابی قرار می دهد.
دوره CISA
این مدرک، به عنوان استانداردی برای افرادی است که فناوری اطلاعات و سیستم‌های کسب و کار سازمان‌ها را بازرسی، کنترل، مانیتور، و ارزیابی می‌کنند. این مدرک مورد تائید موسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) است .
دوره OSCP(PWB)
فاصله زیادی بین امنیت تهاجمی و تدافعی وجود دارد. این فاصله به قدری است که یک فرد دوازده ساله می تواند از یک متخصص امنیتی پیشی بگیرد. اگر این جداسازی در زمینه های تدافعی و تهاجمی به قدر کافی تفکیک شده باشد، مدیران شبکه و متخصصان امنیتی تدافعی، متوجه می شوند که آنها نیمی از معادله را می دانند و بنابراین اکنون باید حملات را بشناسند.
سرقت، احساس امنیت شخصی شما را از بین می برد. حس امنیت شخصی شما را می توان دوباره برقرار کرد اما مشتریان شما ممکن است به این میزان بخشنده نباشند و منجر به خسارت فراوان مالی برای کسب و کار شما شود
دوره OSWE(AWAE)
دنیای شبکه‌هایی که مملو از نقاط ضعف بودند خاتمه یافته است و امروزه سواستفاده از سرویس‌ها بسیار سخت شده است. برای نفوذ به شبکه‌های پیشرفته امروزی، رویکرد جدیدی مورد نیاز است. دوره AWAE (Advanced Web Attack and Exploitation) شما را از SQL injection ساده فراتر می‌برد و در تست نفوذ برنامه‌های تحت وب، عمیق‌تر می‌کند.
دوره OSWE(WIFU)
صنعت وایرلس روز به روز در حال گسترش است. اما متاسفانه، تنظیمات امنیتی که در تجهیزات وایرلس پیاده سازی شده است اغلب دچار مشکلاتی است و در نتیجه، آنها را آسیب پذیر می‌کند. در عمل بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها هنوز از شبکه‌های وایرلس آسیب پذیر استفاده می‌کنند این به علت کمبود آگاهی امنیتی یا درک نامناسب از ریسک‌ها است.
دوره WiFu (Wireless Attacks) برای سازماندهی و تشریح حملات مربوط به وایرلس طراحی شده است و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌ها، درک خوبی از نا امنی‌های وایرلس را به مخاطبان می‌دهد.
آموزش مجازی سازی (Virtualization):
امروزه مجازی سازی (Virtualization) جای مهمی در صنعت IT و به خصوص مدیریت شیکه های کامپیوتری دارد. مجازی سازی در چند لایه مختلف قابل پیاده سازی است که مهم ترین آنها مجازی سازی سرور (Server Virtualization)، مجازی سازی برنامه های کاربردی (Application Virtualization) و مجازی سازی دسک تاپ (Desktop Virtualization) می باشد. توضیحات مختصر هر یک از این تکنولوژی ها در ادامه آمده است. مجازی سازی سرور  مجازی سازی سرور روشی است که توسط آن می-توان چندین سرور مجازی را در یک سرور فیزیکی اجرا نمود. با استفاده از این تکنولوژی بجای پرداخت برای خرید چند سرور با بازدهی کم و اختصاص یک سرویس به هر کدام، امکان داشتن تعداد کمتری سرور با بازدهی بالا را را خواهید داشت.
مزایا:
•    سهولت مدیریت و نگهداری سرورها: کاهش تعداد سرورهای فیزیکی.
•    آزاد سازی فضاهای اشغال شده: صرفه جویی در فضا و هزینه سازمان.
•    افزایش بازدهی سرورها: افزایش بازدهی سرور میزبان تا ۸۰ درصد.
•    صرفه جویی برق و سیستم¬های سرمایشی: کاهش مصرف برق تا حدود ۷۰ درصد.
•    سهولت در افزودن یا ارتقاء سرور: افزودن یک سرور جدید با چند کلیک.
•    امنیت بالا: مقاوم سازی سرور میزبان در مقابل ویروس¬ها و تهدیدها.
•    کاهش آسیب پذیری/ کاهش زمان خرابی.
•    ماشین¬های مجازی با قابلیت جابه¬جایی.
•    ایجاد سرورهای آزمایشی بدون هزینه: فراهم سازی یک محیط تحقیق و آزمایش برای تیم IT.
مجازی سازی برنامه های کاربردی:به جداسازی هسته پردازشگر نرم¬افزار از محل اجرای آن Application Virtualization گفته می¬شود. هنگامی که از این تکنولوژی استفاده می کنیم، سرعت پردازش نرم¬افزار مستقل از محل رایانه و سیستم عامل در حال اجرا می باشد. بنابراین با بهینه سازی منابع سخت افزاری مورد استفاده کاربران و استفاده از تین کلاینت ها، می¬توان در خرید و نگهداری منابع سخت¬افزاری سازمان صرفه جویی نمود.
مزایا:
•    سهولت مدیریت و نگهداری نرم¬افزارها.
•    استفاده بهینه از منابع حافظه سازمان.
•    افزایش بازدهی نرم¬افزارها.
•    به روز رسانی متمرکز و آسان.
•    امنیت بالا، جلوگیری از سرقت مجوز نرم افزارها.
•    افزایش سازگاری نرم¬افزارها و سیستم عامل.
•    سهولت افزودن نرم¬افزار برای کاربران.
مجازی سازی دسک تاپ:تکنولوژی مجازی سازی میز کار، با استفاده ازمدل پردازشی مبتنی بر سرور، میزکار کاربر را از محل فیزیکی سخت افزار مستقل می کند. در این مدل, میز کار کاربر بجای اینکه روی حافظه محلی رایانه روی میز کاربر ذخیره شود، روی سرور ذخیره می شود. بنابراین زمانی که کاربر در حال کار است، تمامی برنامه ها، پردازش ها و داده ها روی سرور در حال اجرا و نگهداری هستند.مزایا: عدم نیاز به ارتقاء تک تک رایانه ها.
مزایا
•    مدیریت آسانتر،کاراتر و مرکزی میزکار کاربران.
•    دفع خطر ویروس ها و دیگر بد افزارها.
•    افزایش آسان و سریع تعداد میزکار.
•    دسترسی همیشگی میزکار کاربران مستقل از هرمکان درهرزمان.
•    امنیت بالای اطلاعات سازمانی .
•    استفاده بهینه از منابع.
•    تهیه آسان و سریع نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمانی

ارزیابی پرسنل و امکان سنجی جهت ارگانها ، شرکتها و موسسات
برگزاری دوره های ویژه مدیران ، کارشناسان و پرسنل
برگزاری دوره و ارائه راه حل های جامع در زمینه آموزش ICT
ارائه سمینارهای علمی در خصوص IT و امنیت شبکه
آموزش نرم افزارهای تخصصی امنیت ، مانیتورینگ و مدیریت شبکه
برگزاری دوره های کاربردی کوتاه مدت
” دوره های کوتاه مدت شامل دروسی است که در هسته اصلی دوره های بین المللی گنجانده نشده است. آموزش هر یک از این دوره ها به شما در طراحی، نصب و پشتیبانی یکی از محصولات تخصصی کمک می کند. گاهی اوقات در بازار کار، تسلط بر تنها یکی از موارد زیر می تواند راهگشای به دست آوردن آن شغل باشد.”