همیشه آرزو داشتم یک مرجع بزرگ برای بخش شبکه و امنیت وجود داشته باشد که هم از آموزش های آن بهرمند شویم هم نظرات خود را باهم به اشتراک بگذاریم نام آن آرزو امروز گروه فنی و مهندسی فرهنگ رایانه میباشد

آخرین اخبار
 

بخش امنیت

ما می بایست به مقوله امنیت اطلاعات در عصر اطلاعات نه بصورت یک کالا و یا محصول بلکه بصورت یک فرآیند نگاه کرده و امنیت را در حد یک محصول خواه نرم افزاری و یا سخت افزاری تنزل ندهیم . بهرحال ظهور و عرضه شگفت انگیز تکنولوژی های نو در عصر حاضر ، تهدیدات خاص خود را نیز بدنبال خواهد داشت . ما چه کار می بایست بکنیم که از تکنولوژی ها استفاده مفیدی را داشته و در عین حال از تهدیدات مستقیم و یا غیر مستقیم آنان نیز مصون بمانیم ؟ قطعا” نقش عوامل انسانی که استقاده کنندگان مستقیم این نوع تکنولوژی ها می باشند ، بسیار محسوس و مهم است .
با گسترش اینترنت و استفاده از آن در ابعاد متفاوت ، سازمانها و موسسات با مسائل جدیدی در رابطه با امنیت اطلاعات و تهاجم به شبکه های کامپیوتری مواجه می باشند. صرفنظر از موفقیت و یا عدم موفقیت مهاجمان و علیرغم آخرین اصلاحات انجام شده در رابطه با تکنولوژی های امنیتی ، عدم وجود دانش و اطلاعات لازم ( سواد عمومی ایمنی ) کاربران شبکه های کامپیوتری و استفاده کنندگان اطلاعات حساس در یک سازمان ، همواره بعنوان مهمترین تهدید امنیتی مطرح و عدم پایبندی و رعایت اصول امنیتی تدوین شده ، می تواند زمینه ایجاد پتانسیل هائی شود که توسط مهاجمین استفاده و باعث بروز مشکل در سازمان گردد. مهاجمان همواره بدنبال چنین فرصت هائی بوده تا با اتکاء به آنان به اهداف خود نائل گردند. در برخی حالات اشتباه ما زمینه موفقیت دیگران! را فراهم می نماید . اگر سعی نمائیم بر اساس یک روش مناسب درصد بروز اشتباهات خود را کاهش دهیم به همان نسبت نیز شانس موفقیت مهاجمان کاهش پیدا خواهد کرد.
مدیران شبکه ( سیستم ) ، مدیران سازمان و کاربران معمولی جملگی عوامل انسانی در یک سازمان می باشند که حرکت و یا حرکات اشتباه هر یک می تواند پیامدهای منفی در ارتباط با امنیت اطلاعات را بدنبال داشته باشد .

بنابراین مجموعه فرهنگ در زمینه های زیر آماده ارائه خدمات می باشد:

مشاوره در زمینه امنیت شبکه و اطلاعات

مشاوره در زمینه سیستم های مانیتورینگ

تهیه سیاست‌های امنیتی سازمان

تهیه ی طرح امنیتی (Security Plan)

برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها و فرهنگ‌سازی در خصوص امنیت اطلاعات

تست نفوذپذیری (Penetration Test)

آموزش پرسنل و مدیران فنی شبکه برای کنترل و ایجاد امنیت شبکه

اجرای سیستم دوربین های مدار بسته - اعلاف و اطفا حریق